X
Menu główne
Menu kategorii

Inspekcja Handlowa zakwestionowała 40 procent krzesełek dla dzieci!

18 maja 2020
https://www.uokik.gov.pl/
foto: Unsplash

Inspekcja Handlowa dokonała weryfikacji wysokich krzesełek dla dzieci, które są używane przez rodziców do karmienia i sprawdziła ich bezpieczeństwo. Zakwestionowała około 40 procent z nich. 

W IV kwartale 2019 roku Inspekcja Handlowa dokonała kontroli bezpieczeństwa wysokich krzesełek dla dzieci (używanych głównie do stołu podczas karmienia). Weryfikacji poddano 36 przedsiębiorców, tj. hurtownie, sklepy i markety, producenta i importera.

Inspektorzy sprawdzili 113 partii krzesełek i zakwestionowali 46 z nich, czyli 40,71 proc. Tylko 4 z zakwestionowanych partii zostało wyprodukowane w Polsce.  Reszta pochodziła z zagranicy. W żadnym przypadku Inspekcja Handlowa nie stwierdziła wad konstrukcyjnych – wszystkie nieprawidłowości dotyczyły jedynie nieprawidłowego oznakowania.

Do najczęstszych błędów należało brak instrukcji użytkowania oraz brak zamieszczenia na produkcie ostrzeżenia, które brzmi: „Nigdy nie zostawiaj dziecka bez opieki”. W niektórych przypadkach krzesełko nie zawierało instrukcji w języku polskim lub oznaczeń po polsku bezpośrednio na krzesełku. Niektóre produkty miały także rozbieżne informacje dotyczące wagi dziecka.

Łącznie nieprawidłowości wystąpiły u 21 przedsiębiorców. Niemniej wielu z nich usunęło je już w trakcie kontroli. Niektórzy wstrzymali sprzedaż do czasu poprawy oznakowania. Inspekcja handlowa po przeprowadzonej kontroli wydała specjalną instrukcję dla konsumentów, aby sami mogli weryfikować, czy wybierane przez nich krzesełko jest bezpieczne dla dziecka.

autor tekstu: Daria Kania-Baran
x
Zapisz się do newslettera